Darmowe edytory dzwięku i oprogramowanie muzyczne

Nowe media to nie tylko tekst, ten wręcz coraz częściej jest tylko dodatkiem do multimedialnych treści, takich jak: video, nagrania dźwiękowe czy różnego rodzaju mixed media, czyli media mieszane. Te ostatnie są od dawna bardzo popularne wśród artystów. A dzięki łatwo dostępnym nowoczesnym technologiom i internetowi stają się coraz popularniejsze wśród "zwyczajnych" użytkowników. Nie wybiegając jednak za bardzo w przyszłość, zajmijmy się jednym medium na raz.

Podstawowe narzędzia

Obróbka dźwięku może oznaczać zarówno zaawansowane modyfikacje lub zupełnie prosty montaż i korekcję. Do tych łatwiejszych zadań na co dzień mogą posłużyć takie programy jak podstawowa wersja Power Sound Editor czy Wave Editor. Oba programy oferują zestaw najważniejszych podstawowych funkcji od nagrywania, cięcia i montowania dźwięku, aż po możliwość zastosowania efektów jak normalizacja, inwersja czy wyciszanie. Zarówno Power Sound jak i Wave Editor dostępne są jedynie w angielskojęzycznych wersjach, ale nie przytłaczają trudnością obsługi czy ilością opcji. Początkujący użytkownik poradzi sobie z nimi bez problemu lub z pomocą dostępnych instrukcji.

Poniżej Power Sound Editor w akcji.

Audacity

Audacity to zaawansowany i wielościeżkowy edytor plików dźwiękowych rozpowszechniany na licencji GNU GPL. Program dostępny jest w wersjach dla systemów typu Unix/Linux, Microsoft Windows i Mac OS. Program umożliwia m.in. nagrywania audio (aż do 16 kanałów, jeśli używamy wielokanałowego sprzętu), edycję plików w formatach Ogg Vorbis, MP3 i WAV, zmiany prędkości i wysokości dźwięków, wycinanie i sklejanie dźwięków. Jeśli brakuje nam w Audacity efektów możemy, jak na otwarty program przystało, rozszerzać możliwości programu pluginami z bazy http://www.ladspa.org/ Audacity posiada sporą grupę aktywnych użytkowników, którzy publikują również pomoce i tutoriale dla tego programu. Znajdziemy je na stronach pomocy i wiki.

LMMS

Linux MultiMedia Studio (w skrócie LMMS) jest dostępnym na licencji GNU GPL oprogramowaniem dla stacji roboczych mających produkować i montować dźwięk. Jest dostępny dla systemu GNU / Linux, Mac OS X i systemów operacyjnych Microsoft Windows. Muzyka może być produkowana przez syntetyzatory dźwięków, organizowanie prób i przez podłączenie oraz granie na klawiaturze MIDI. LMMS obsługuje wtyczki VST (Virtual Studio Technology) i LADSPA. LMMS spodoba się zapewne bardziej osobom chcącym nie tylko zmontować dźwięku, ale również zabawić się ich brzmieniem, a nawet wyprodukować muzykę. Jak większość wolnego oprogramowania LMMS posiada międzynarodową społeczność, chętną do dzielenia się wiedzą i efektami pracy z programem, od której możemy uzyskać również sporo porad i pomocy.

Może radio internetowe?

Montaż dźwięków i produkcja muzyki to nie wszystko, zwłaszcza jeśli chcielibyśmy sprawdzić się jako nadawca, a nie jedynie producent medium. W internecie to żaden problem, a przynajmniej nie techniczny. Podcasty, freecasty, własna stacja internetowa, wszystko to da się przy odrobinie pracy i zaangażowania zrobić samemu. Potrzebować będziemy do tego oprogramowania serwerowego umożliwiającego streaming (przesyłanie w czasie rzeczywistym) multimediów, co możemy zrobić za pomocą otwartych platform takich jak icecast lub darmowego, ale komercyjnego SHOUTcast'a. Za pomocą strony peercast.org można przykładowo nadawać swoje radio za pomocą sieci wymiany plików Peer to Peer (popularnie zwane P2P). Do nadawania własnego radia przyda nam się również program mogący nadawać i odbierać sygnał, taki jak Soma Player, który odtwarza formaty MP3, OGG, WAV, Audio CD oraz strumienie MP3 i Ogg. Korzystając z odpowiednich sterowników można za jego pomocą nadawać własny sygnał bezpośrednio na serwery Icecast lub SHOUTcast.

 

Kamil Śliwowski

Zródła:

en.wikipedia.org/wiki/Free_audio_software

Strony producentów wymienionego oprogramowania

 

Creative Commons License
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.